ایستایی وجود ندارد ، هر چه هست جوشش و جاری بودن است.
خوش آمدید - امروز : جمعه ۲۹ دی ۱۳۹۶
خانه » ژانرهای انیمه

ژانرهای انیمه

anime

ژانرهای انیمه

ژانر اکشن انیمه

مولفه ها:
این ژانر با صحنه هایی مهیج و تکان دهنده، صحنه های تعقیب و گریز، جنگ و حوادث ویرانـگر (چون سیل، انفجار، حوادث طبیعی و آتش و غیره) شناخته می‌شود.
این سبک فیلم ها دارای ضرب آهنگ سریعی هستند و قهرمان این فیلمها، معمولاً مرد بسـیار شجاعی است. که برای رسیدن به موقعیت خودش را به خطر می اندازد. هدف واقعی این ژانر، جدا کردن تماشاگر از واقعیت و پیوند دادن او به دنیای مجازی فیلم است.
شباهتها:
ژانرهای اکشن و حادثه ای شباهتهای فراوان با هم دارند و در بسیاری موارد نمی توان یک فیلم را به طور قطعی به یکی از این دو ژانر نسبت داد. و هر دو ترکیبی از سبکهای دیگر به حساب می آیند سبک هایی چون: علمی، تخیلی، فضایی، جنگی و غیره می باشند. و یک نکتـه مهم اینکه فیلم های اکشن معمولاً فقط برای گیشه ساخته می شوند و معمولاً ساختاری ساده هم فهم دارند و از دو قطب خوب و بد تشکیل می‌شود.
تقابل خیر و شر:
کشش دراماتیک در این ژانر از مبارزه قهرمان فیلم با نیروهای شر حاصل می‌شود. نیروهای شر انواع مختلفی دارند:
موجودات خارق العاده وحشی، انـــــسانهای شرور و بدذات، نیروهای شیطانی، شرایط طبـــــیعی دهشتناک و غیره که قهرمان فیلم سعی می کند از دام قطب منفی فیلم بگریزد و یا او را نابود کند. ولی به طور کلاسیک در انتها، این قهرمان است که برنده می‌شود البته بعد از صحنه های نفس گیرزد و خورد، تعقیب و گریز و تیراندازی.

ژانر ماجراجویانه و معماگونه انیمه

مولفه ها:
یکی از سبک‌های انیمه است که در آن شخصیت اصلی در نقش سردستهٔ یک داستان محاوره‌ای و واکنشی قرار دارد که باید با کاوش و جستجو جلو برود و به عوض رقابت‌های فیزیکی به حل کردن معما بپردازد.. بدلیل تمرکز این ژانر بر داستان، مسئولیت سنگین روایت آن بر عهدهٔ شیوه‌های مورد استفاده برای داستانسرایی مثل نوشته‌ها و فیلم قرار می‌گیرد که این خود گسترهٔ وسیعی از ژانرهای ادبیات را شامل می‌شود. تقریبا همهٔ انیمه های ماجراجویی بصورت قهرمان های انفرادی طراحی می‌شوند چرا که این تاکید بر داستان و کاراکتر طراحی انیمه چند شخصیتی را سخت می‌کند.

اجزای یک داستان ماجراجویانه :

  • حل معما, یا حل مساله
  • روایت, یا داستان محاوره‌ای
  • اکتشاف و جستجو

عناصر ضروری این ژانر شامل راوی داستان، اکتشاف و جستجو و حل معما. انیمه‌های ماجراجویی توسط مجموعه‌ای از معماها توصیف می‌شوند که در قالب یک قصه جاسازی شده‌اند در واقع هر انیمه شامل قصه‌ای است که شخصیت اصلی آن با گشودن قسمت به قسمت آن در طول زمان، آنرا به پیش می‌برد.

رابطه با ژانرهای دیگر

در انیمه‌های ماجراجویی رقابت‌های رزمی و اکشن یا خیلی محدودند یا در کل وجود ندارند، بنابراین اینطور رقابت‌ها مشخصا به ژانر اکشن تعلق دارند.

ژانر کمدی انیمه

مولفه ها:

در ظاهر هدف کمدی خنده و تفریح است اما در حقیقت مسائل جدی در پردهٔ شوخی نموده می شود . در کمدی شخصیت قهرمانان و شکست هایشان بیشتر جنبهٔ شادی‌آور و عمدتا سرگرمی دارد و معمولاً بیننده بدان توجه جدی نمی کند . تماشاگر ازقبل می داند که فاجعهٔ بزرگی اتفاق نخواهد افتاد بلکه سیر حوادث در جهت کامرانی قهرمان یا قهرمانان است . قهرمانان کمدی اکثرا افرادی از قشر متوسط یا پایین جامعه اند که درطول نمایش مرتکب اشتباهات و یا رفتارهایی میشوند که مخاطب بر دردسرسازبودن یا اشتباه بودن این اهمال اشراف کامل دارد . ( سطح آگاهی مخاطب از قهرمان در مورد مسایل و رخدادها بالاتر است و همین موجب خنده‌است .)

ژانر درام انیمه

درام نام ژانری در سینماست که در آن کاراکترهای فیلم در چارچوبی واقعی با مشکلات احساسی روبرو می‌شوند.

ژانر ادبیات عاشقانه و رمانس انیمه

ادب عاشقانه شرح دلبری و دلدادگی و وصل و فراق است و این مخاطب است که بنابر دیدگاه و روحیات خود به این مفاهیم عینیت می‌بخشد. پس در ادبیات عاشقانه یک نوع مخاطب محوری وجود دارد که طبق آن، مخاطب آزادانه می‌تواند به تاویل و تعبیر متن بپردازد.

ژانرهای خیال پردازی، جادوگری و ماوراءالطبیعی

گونه‌ای هنری است که جادو و دیگر اَشکال فراطبیعی را به عنوان عنصر اولیهٔ طرح و توطئه، درون‌مایه یا فضای داستان استفاده می‌کند. این گونه معمولاً توسط نگاه، حس و درون‌مایهٔ وسیع از کار اشخاص از گونه‌های علمی‌تخیلی و وحشت متمایز می‌شود، هر چند که این سه گونه نقاط مشترک بسیاری با هم دارند و مجموعاً ادبیات گمانه‌زن شناخته می‌شوند. در خیال‌پردازی قواعد و قوانین فیزیکی و طبیعی زیر پا گذاشته می‌شود و موجودات ناموجود تصویر می‌شوند. این نوع ادبی معمولاً شامل سحر و جادو، حوادث خارق‌العاده، و موجودات خیالی است

ویژگی‌های گونهٔ خیال‌پردازی:
ویژگی اصلی خیال‌پردازی، دارا بودن عناصر خیالی در فضایی خود-منسجم است، فضایی که منطق و قوانین خاص خود را دارد که متفاوت با منطق عادی است و داستان آن قوانین را نمی‌شکند. در این ساختار هر مکانی برای عناصر خیال‌پردازی ممکن است: شاید این مکان مخفی باشد یا در جهان ظاهراً واقعی ما رخنه کرده باشد یا شاید کاملاً در دنیایی خیالی رخ بدهد. در هر اثری عناصر نه فقط باید از قوانین پیروی کنند بلکه به دلیل انسجام طرح و توطئهٔ داستان باید شامل محدودیت‌هایی باشد تا به قهرمانان و تبهکاران داستان اجازه بدهد با هم بجنگند. عناصر جادویی باید بی قید و بند استفاده نشوند وگرنه ساختار داستان از بین می‌رود.

ژانر ترسناک انیمه

نام گونه‌ای در سینماست که خیلی تحت تأثیر فیلم‌های اکسپرسیونیسم است. استفاده از نورهای پُرکنتراست فضاهای مرموز و مه‌آلود و همچنین نورپردازی با مایه‌های تیره از ویژگی‌های دیگر این گونه‌است.

دلایل تماشای فیلم ترسناک

  • کنجکاوی : کنجکاوی نامعقول بشر در کشف ناشناخته‌ها و پی بردن به چیزهای فراتر از دنیای عینی و ملموس است.
  • فرافکنی : انسان خشم خود را فرا افکنی خود را جای عوامل ترس آفین قرار داده و به هیجانی خوشایند دست می‌یابد.
  • تخلیه هیجانی
  • غرقه‌سازی توسط خود فرد : ترس از خصوصیات فطری هر انسان می‌باشد که به علت عدم شناخت ذات خود نسبت به بازسازی عوامل خارجی برای تسکین خود می‌باشد لذا با پرداختن و تماشای فیلم‌هایی از گونهٔ وحشت نسبت به تخلیه خود اقدام می‌نماید؛ بزرگنمایی آنچه که وجود ندارد یا دسترسی‌پذیر نمی‌باشد به هر روی عامل ایجاد ترس می‌باشد.
  • اختلالات روانی : در موارد حاد دلیل علاقه به فیلم‌های ترسناک می‌تواند به اختلالات سادیسم، جامعه‌ستیزی، و مازوخیسم مربوط باشد.

ژانر علمی-تخیلی انیمه

ژانر علمی-تخیلی اثری است که در صورت حذف علم از آن ساختار آن از هم بپاشد. تعریف‌های مختلفی از این ژانر وجود داد، از جمله تعریف جالبی که می‌گوید: «اثری علمی-تخیلی است که ناشرش بگوید علمی-تخیلی است!» اما شاید پرطرفدارترین آنها تعریف اخیر باشد، حتی اگر دانش امروز پاسخی برای پرسش‌های چرایی و چگونگی مطرح شده را نداشته باشد.
ابهامی که وجود دارد مربوط به زمانی است که عنصر خیال چنان با توجیه‌های علمی در هم می‌آمیزد که جدا کردن آن ممکن نیست و ماهیت علمی بودن اثر زیر سوال می‌رود. البته چنین ابهامی معمولاً در آثار علمی-تخیلی نویسان شاخص مانند آسیموف یا آرتور. سی. کلارک وجود ندارد.
در اثر علمی-تخیلی نویسنده فکر خود را رها می‌کند تا به آینده برود و آنچه را در اثر پیشرفت علمی امکان‌پذیر شده‌است را به تصویر بکشد. در اثر علمی تخیلی نویسنده گاهی تمایلات و آرزوهای انسان‌ها و گاهی بیم‌ها و ترس‌های آنها را بیان می‌کند.

ژانر ورزشی انیمه

در این گونه به ورزشی پرداخته میشود و در آن سعی در معرفی و فراگیر کردن آن ورزش تلاش میشود و معمولا همراه با بیان داستانی که در آن شخصیت های انیمه در آن ورزش و مسابقات روبرو میشوند و اتفاقاتی که برای نیل به موفقیت همراه است میابشد.

ژانر زندگی روزمره انیمه

مسائل روزمره زندگی و اتفاقات و رویداد ها و روابط اجتماعی متداول جامعه و بیان هنجار ها و ناهنجاری های اجتماعی موضوع این ژانر است.

Genre Explanations

Action – Plays out mainly through a clash of physical forces. Frequently these stories have fast cuts, tough characters making quick decisions and usually a beautiful girl nearby. Anything quick and most likely a thin storyline.

Adventure – Exploring new places, environments or situations. This is often associated with people on long journeys to places far away encountering amazing things, usually not in an epic but in a rather gripping and interesting way.

Cars – Anime whose central theme revolves around cars and probably car races. A single character’s obsession for cars does not mean that it should belong to this genre. Most of these stories also are in the action genre.

Comedy – Multiple characters and/or events causing hilarious results. These stories are built upon funny characters, situations and events.

Dementia – Anime that have mind-twisting plots.

Demons – Anime that are set in a world where demons and other dark creatures play a significant role – the main character may even be one.

Drama – Anime that often show life or characters through conflict and emotions. In general, the different parts of the story tend to form a whole that is greater than the sum of the parts. In other words, the story has a message that is bigger than just the story line itself.

Ecchi – Anime that contain a lot of sexual innuendo. The translation of this letter (Ecchi is the letter ‘H’ in Japanese) is pervert. Ecchi is about panties (pantsu) and bra/breast showing, situations with “sudden nudity” and of course, subtle hints or sexual thoughts. Ecchi does not describe actual sex acts or show any intimate body parts except for bare breasts and buttocks. Ecchi is almost always used for humor.

Fantasy – Anime that are set in a mythical world quite different from modern-day Earth. Frequently this world has magic and/or mythical creatures such as dragons and unicorns. These stories are sometimes based on real world legends and myths. Frequently fantasies describe tales featuring magic, brave knights, damsels in distress, and/or quests.

Game – Anime whose central theme is based on a non-violent, non-sports game, like go, chess, trading card games or computer/video games.

Harem – Anime that involves one lead male character and many cute/pretty female support characters. Typically, the male lead ends up living with many female support characters within the same household. The lead male typically represents the average guy who is shy, awkward, and girlfriendless. While each female character surround the lead male possesses distinct physical and personality traits, those traits nevertheless represent different stereotypical roles that play on popular Japanese fetishes; i.e. the librarian/genius, tomboy, little sister, and older woman. Some anime that are under the harem genre are: Love Hina, Girls Bravo, Maburaho, and Sister Princess.

Hentai – Anime whose central theme is explicit sex. Hentai is sex with usually a very small storyline, comparable with normal porn. Hentai can range from normal couple’s sexual relationship to a wide variety of fetishes and perversions.

Historical – Anime whose setting is in the past. Frequently these follow historical tales, sagas or facts.

Horror – Anime whose focus is to scare the audience.

Josei

Kids – Anime whose target audience is children. This does not necessarily mean that the character(s) are children or that an anime whose main character(s) are children is appropriate for this genre.

Magic – Anime whose central theme revolves around magic. Things that are “out of this world” happen – incidents that cannot be explained by the laws of nature or science. Usually wizards/witches indicate that it is of the “Magic” type. This is a sub-genre of fantasy.

Martial Arts – Anime whose central theme revolves around martial arts. This includes all hand-to-hand fighting styles, including Karate, Tae-Kwon-Do and even Boxing. Weapons use, like Nunchaku and Shuriken are also indications of this genre. This is a sub-genre of action.

Mecha – Anime whose central theme involves mechanical things. This genre is mainly used to point out when there are giant robots. Human size androids are in general not considered “Mecha” but “SciFi”.

Military – An anime series/movie that has a heavy militaristic feel behind it.

Music – Anime whose central theme revolves around singers/idols or people playing instruments. This category is not intended for finding AMVs (Animated Music Videos).

Mystery – Anime where characters reveal secrets that may lead a solution for a great mystery. This is not necessarily solving a crime, but can be a realization after a quest.

Parody – Anime that imitate other stories (can be from TV, film, books, historical events, …) for comic effect by exaggerating the style and changing the content of the original. Also known as spoofs. This is a sub-genre of comedy.

Police – Anime where a police organization are a major part of the story.

Psychological – Often when two or more characters prey each others’ minds, either by playing deceptive games with the other or by merely trying to demolish the other’s mental state.

Romance – Anime whose story is about two people who each want [sometimes unconciously] to win or keep the love of the other. This kind of anime might also fall in the “Ecchi” category, while “Romance” and “Hentai” generally contradict each other.

Samurai – Anime whose main character(s) are samurai, the old, but not forgotten, warrior cast of medieval Japan.

School – Anime which are mainly set in a school environment.

Sci-Fi – Anime where the setting is based on the technology and tools of a scientifically imaginable world. The majority of technologies presented are not available in the present day and therefore the Science is Fiction. This incorporates any possible place (planets, space, underwater, you name it).

Seinen

Shoujo – Anime that are targeted towards the “young girl” market. Usually the story is from the point of view of a girl and deals with romance, drama or magic.

Shoujo Ai – Anime whose central theme is about a relationship (or strong affection, not usually sexual) between two girls or women. Shoujo Ai literally means “girl love”.

Shounen – Anime that are targeted towards the “young boy” market. The usual topics for this involve fighting, friendship and sometimes super powers.

Shounen Ai – Anime whose central theme is about a relationship (or strong affection, not usually sexual) between two boys or men. Shounen Ai literally means “boy love”, but could be expressed as “male bonding”.

Slice of Life – Anime with no clear central plot. This type of anime tends to be naturalistic and mainly focuses around the main characters and their everyday lives. Often there will be some philosophical perspectives regarding love, relationships, life etc. tied into the anime. The overall typical moods for this type of anime are cheery and carefree, in other words, it is your “feel-good” kind of anime. Some anime that are under the slice of life genre are: Ichigo Mashimaro, Fruits Basket, Aria the Natural, Honey and Clover, and Piano.

Space – Anime whose setting is in outer space, not on another planet, nor in another dimension, but space. This is a sub-genre of scifi.

Sports – Anime whose central theme revolves around sports, examples are tennis, boxing and basketball.

Super Power – Anime whose main character(s) have powers beyond normal humans. Often it looks like magic, but can’t really be considered magic; usually ki-attacks, flying or superhuman strength.

Supernatural – Anime of the paranormal stature. Demons, vampires, ghosts, undead, etc.

Thriller

Vampire – Anime whose main character(s) are vampires or at least vampires play a significant role in the story.

Yaoi – Anime whose central theme is a sexual relationship between two boys or men. This implies Hentai.

Yuri – Anime whose central theme is a sexual relationship between two girls or women. This implies Hentai.

Genre Information from aniDB.info

اشتراک گذاری
ایمیل شما آشکار نمی شود
استفاده از مطالب این سایت با دکر منبع بلامانع میباشد. - طراحی شده توسط پارس تمز